Konkurs na prezentację
II edycja Konkursu na najlepszą prezentację w języku obcym
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Studium Języków Obcych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zorganizowało w dniu 13 stycznia 2022 II ogólnouczelniany konkurs na prezentację w języku obcym. Konkurs adresowany był do studentów stacjonarnych naszej Uczelni uczęszczających na IV semestr lektoratu w roku akademickim 2021/2022.
 
# #

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – do pierwszego etapu konkursu zgłoszono ponad 40 prezentacji wybranych w drodze głosowania przez studentów poszczególnych grup wspólnie z lektorem prowadzącym zajęcia. Do drugiego, finałowego etapu lektorzy Studium Języków Obcych zakwalifikowali 11 prezentacji w języku angielskim i 2 w języku niemieckim. Wyłonieni finaliści reprezentowali następujące wydziały: Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki – 3 osoby, po 2 osoby z wydziałów: Biotechnologii i Ogrodnictwa, Rolniczo-Ekonomicznego i Leśnego oraz po 1 osobie z Inżynierii Środowiska i Geodezji, Technologii Żywności, Hodowli i Biologii Zwierząt, oraz Weterynarii.

Finaliści przygotowali prezentacje o następującej tematyce:
 

WYDZIAŁ

TEMATYKA PREZENTACJI

Inżynierii Produkcji i Energetyki

1. Odnawialne źródła energii

2. Systemy składowania odpadów

3. Zwiększenie bezpieczeństwa dróg i pojazdów drogowych

Biotechnologii i Ogrodnictwa

1. Zastosowanie biotechnologii

2. Ogrody społeczne na Salwatorze

Rolno-Ekonomiczny

1. Zrównoważona konsumpcja

2. Logistyka – prelegent się nie zgłosił

Leśny

1. Sowy – nocni łowcy

2. Pokrzywa na kuchennym stole

Inżynierii Środowiska i Geodezji

Architektura krajobrazu w przyszłości

Technologii Żywności

Kuchnia hiszpańska

Hodowli i Biologii Zwierząt

Zmysły konia

Weterynarii

Życie erotyczne zwierząt

 
W dniu 13 stycznia 2022 odbył się ostatni, finałowy etap konkursu, któremu z zainteresowaniem przyglądali się zaproszeni goście. W tej edycji konkursu swoją obecnością zaszczycili nas: Prorektor ds. Kształcenia dr hab. inż. Andrzej Bogdał, prof. UR, Prodziekan Wydziału Leśnego ds. Dydaktycznych i Studenckich dr hab. inż. Maciej Pach, prof. UR oraz Prodziekan ds. Dydaktycznych i Studenckich Wydziału Technologii Żywności prof. dr hab. inż. Aneta Kopeć. Ze względu na przepisy epidemiczne nie było w sali zaproszonej publiczności i w związku z tym nagroda publiczności nie została przyznana.
Wystąpieniom studentów w finale towarzyszyły olbrzymie emocje. Mimo zdenerwowania uczestnicy zdołali opanować tremę i zaprezentować swoje tematy w sposób profesjonalny.  Rzetelnie przygotowanie  prezentacji zarówno pod względem merytorycznym jak i graficznym sprawiło, że ich poziom był bardzo wyrównany.
Prezentacje oceniane były przez jury złożone z lektorów Studium Języków Obcych. Ze względu na wysoki poziom prezentacji oraz ich niezwykle zróżnicowaną formę wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne a dyskusja dotycząca przyznania nagród długa i burzliwa.
 
Ostatecznie za najlepsze uznano następujące prezentacje:
I miejsce – prezentacja na temat biotechnologii,
II miejsce – prezentacja na temat sów (w języku niemieckim),
III miejsce – prezentacja na temat życia erotycznego zwierząt,
IV miejsce – prezentacja o ogrodach na Salwatorze.
 
Wszyscy uczestnicy zakwalifikowani do finału etapu zostali nagrodzeni oceną bardzo dobrą za zaliczenie IV semestru lektoratu. Finalistom przyznano również nagrody finansowe.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. Cieszy nas również fakt, że pomimo, iż jest to dopiero II konkurs – liczba chętnych do uczestniczenia w nim wzrosła o 30% w stosunku do poprzedniej edycji! Mimo przyznania nagród tylko czterem osobom, w  konkursie nie było przegranych – samo zakwalifikowanie się do finału świadczyło o wysokim poziomie prezentacji i dobrej, komunikatywnej znajomości języka obcego. My lektorzy języków obcych, z olbrzymią dumą i radością obserwowaliśmy wystąpienia naszych studentów. Chwile takie jak ta dodają nam skrzydeł i motywują do dopasowania metod i treści nauczania do rzeczywistych potrzeb studentów związanych z rozwijaniu zainteresowań naukowych oraz współpracy międzynarodowej z innymi ośrodkami akademickimi na świecie.

Zachęcamy wszystkich studentów do spróbowania swoich sił w następnej edycji konkursu! Do zobaczenia za rok.
 
 
 
I edycja Konkursu na prezentację w języku obcym
 
16 stycznia 2020 w Studium Języków Obcych UR odbyła się I edycja Konkursu na prezentację w języku obcym. Do finału zakwalifikowało się 11 prezentacji, w tym 3 prezentacje w języku niemieckim i 8 prezentacji w języku angielskim. Tematyka była bardzo różnorodna, od hodowli ras piesków japońskich, poprzez szczegółową i z pasja opowiedzianą historię siekiery, komórki macierzyste, ruch antyszczepionkowy aż po podróż kulinarną po Kornwalii. Studenci zaprezentowali bardzo wysoki poziom zarówno językowy jak i w zakresie znajomości prezentowanego tematu.
 
Lista laureatów:
I miejsce
Michała Rekies, student III roku Biotechnologii, za prezentację Vaccine Hesitancy.
II miejsce
Karkoszka Aneta, studentka III roku Wydziału Technologii Żywności, za prezentację Cornish Local Products.
III miejsce
Kamila Bednarek, studentka III roku WHIBZ, za prezentację Native Japanese Dog Breeds.

 
Zdjęcie pamiątkowe
 
 
Przyznaliśmy również nagrodę specjalną, którą otrzymała Michalina Sypka z WBiO oraz 2 nagrody publiczności, które powędrowały do Patryka Romerowicza z WIŚiG za prezentację o fotogrametrii  i Adama Górskiego z WL a prezentację o siekierach. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

 

STUDIUM JĘZYKÓW OBCYCH
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
al. 29 Listopada 52
31-425
Kraków
j.sjo[a]urk.edu.pl
12 662 54 14
© 2019 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Dział Informatyki UR
Website Editor: Marta Janda-Pajak